Melyik adattárolót mikor, mire és hogyan használj?

Aki nem követi az informatikai történéseket, mikor vásárláshoz készül rengeteg furcsa kifejezéssel, újdonsággal találkozik és ezek között kiigazodni annak, akinek alapvetően a laptopja vagy asztali számítógépe csak egy használati tárgy és nem valamiféle szenvedély nem is elvárható, hogy teljes mélységébe elmerüljön. Azonban pár dolgot legalább felszínesen mindenképpen érdemes megismerni, hiszen a pénztárcánkból kikerülő pénzmagot hamar eltudjuk költeni egy nem megfelelő eszközre. Ezért pedig a gyártók a marketingeseken keresztül mindent meg is tesznek.
Ezért hozunk olyan cikkeket, amiket igyekszünk közérthető módon megfogalmazni, hogy olyan emberek is picit jobban tudjanak tájékozódni, akiket ez különösebben nem érdekel.
Jelen esetben az adattárolókról, HDD (más nevén merevlemez vagy winchester), SSD, SATA, M.2, NVMe, lesz szó.
Ha te sem vagy képben ezekkel a dolgokkal, de kicsit szeretnéd megérteni és eligazodni közöttük maradj itt és olvasd el a cikkünket.












Hagyományos 2,5”-os SSD
A második versenyzőnk a hagyományos SSD. Méretben megegyezik a 2,5”-os HDD méretével, mivel az egy sztenderd méret. A tokon belül nem sok minden található egy kis lapkán kívül, amin chipek vannak és persze a SATA csatlakozók.
Ő is SATA csatlakozón keresztül illeszthető a rendszerbe. E tekintetben különbség a HDD-vel szemben, hogy egy jobb SSD kitudja használni a SATA csatlakozó nyújtotta sebességét, ami maximum 600 MB/s. Ugye a hagyományos HDD a 80-170 MB/s sebességéhez képest durván háromszor gyorsabb.
De a gyorsaságát nem csak ennek köszönheti. Mivel az adatokat chipek tárolják, nem jellemző a rendszer lassulását okozó töredezettség, nem kell, hogy felpörögjön a lemez és egy író olvasó fej megkeresse a szanaszét szórt adatokat. Minden szinte azonnal elérhető. Így valójában a sebesség növekedés több, mint a 3-4 szerese. A rendszer sokkal gyorsabban tud reagálni, megnyitni programokat, elindítani a rendszert.
Sokkal könnyebb, hangtalan, kevesebbet fogyaszt, mint egy HDD és sokkal kevésbé érzékeny a fizikai behatásokra.
Hátránya, hogy egy meghatározott írásmennyiségre készültek, azonban ez hagyományos használat esetében 10+ éves működést jelenthet egy vállalható minőségű SSD-vel.
Ő már ajánlható rendszer és programok futtatására is normál vagy irodai használat mellett. Játékra vagy komolyabb felhasználásra már inkább egy NVMe szükséges melyről később lesz szó.
De jó ár/érték arányú külső adattárolónak is jó választás. Nagyjából a 2TB-os méretig éri meg vásárolni, ha a MB/ forint arányt figyelembe vesszük. Efelett jelenleg nagy a szorzó a hagyományos HDD-khez képest.









M.2-es SSD-k
A harmadik típusunk valójában ketté válik.
Ahogyan látjátok ez egy csupasz lapka. Ők már úgy nevezett M.2-es csatlakozón keresztül illeszthetők a rendszerbe, amiről a korábbiakban már beszéltünk. Ez közvetlen csatlakozást nyújt az alaplapra, kábel mentesen.
Mint mondtam, bár a csatlakozásuk azonos valójában ez két külön típus.
Az egyik, amit a képen láttok SATA protokollt használ. Így a sebessége megegyezik a 2,5”-os hagyományos SSD-jével. Ennek az előnye, hogy kisebb, mint a hagyományos 2,5”-os SSD-k és mivel közvetlen az alaplapra csatlakozik nem szükséges neki extra helyet biztosítani. Így mondjuk egy laptop még kisebb és vékonyabb kialakítást kaphat.
A másik, amit a képen láttok az úgy nevezett NVMe SSD. Ő már az elődjével ellentétben PCIe csatlakozást használ, ami már a hagyományos SATA szabványon kommunikáló SSD 3-4 szeresét, átlagosan 1500-2000 MB/s írás olvasást képes produkálni. De, ennél vannak sokkal gyorsabbak is, amik már 6000 MB/s feletti írás/olvasásra is képesek lehetnek.
A SATA-ás variánsa ugyan arra a felhasználási módra alkalmas, mint a hagyományos SSD-k, az NVMe változatok azonban kifejezetten rendszernek és programok futtatására ajánlott a gyorsasága miatt.
Mivel az NVMe SSD-k a többi típushoz képest drágának nevezhetőek, ezért érdemes lehet vegyesen használni egy másik tároló típussal. Azonban, ha nincs rengeteg adat, akkor egy 250 GB-os vagy egy 500 GB-os már a jobb minőségből is baráti áron elérhető.
Emellett az NVMe SSD-ket, amik 2000 MB/s felett képesek teljesíteni, már mindenképpen érdemes külön hűteni passzív hűtőbordákkal, hogy az élettartamuk ne csökkenjen drasztikusan, ugyanis ezek már elég szépen tudnak melegedni.










Gyakorlati tanácsok
Amikor azon gondolkozol, hogy szükséges lenne lecserélni vagy bővíteni a meglévő tárolód, sok szempontot kell figyelembe venni.
Milyen célra veszed? Mennyit szánsz rá? Milyen lehetőségeket biztosít az az eszköz, amibe beszeretnéd építeni? Fogod e hordozni? Mennyit fogod használni? …és persze gondolni kell a jövőre is.
Ha például a rendszernek/programoknak keresel meghajtót és van m.2-es PCIe-es csatlakozásod, mindenképpen egy NVMe SSD-t ajánlanék. Ezek igazán gyorsak és kellően megbízhatóak, azonban ez a legdrágább, ha a MB/forint arányt nézzük. Normál használatra egy 250 GB-os esetleg egy 500 GB-os bőven elég szokott lenni, míg játékok esetében érdemes legalább 1TB-ban gondolkodni. Illetve 2000 MB/s felett már érdemes a hűtéséről is gondoskodni, hogy az élettartama is rendben legyen.
Ha nem adottak egy NVMe SSD-nek a feltételek, de hasonló módra, rendszernek vagy programoknak keresel meghajtó akkor a 2,5”-os hagyományos kialakítású SSD-k vagy a SATA M.2-es SSD-ket ajánlanám.
Ha egy olyan mondjuk külső adattárolót keresel, ami nagy mennyiségű adatokat képes hosszútávon, relatív biztonságosan tárolni, amire időnként másolgatsz fájlokat (képek, filmek, dokumentumokat, zenéket satöbbi), akkor szóba jöhet a hagyományos HDD, hiszen ez egy költséghatékony megoldás és ha nincs különösebben mozgatva, akkor elég biztonságos is. De, ha már kicsit többet használnád és emellett hordoznád is, akkor viszont inkább egy nagyobb kapacitású 2,5”-os vagy M.2-es SSD-t ajánlanék.
A normál HDD-t manapság rendszernek és programok futtatásához én semmiképpen sem ajánlom. De, rendszeres hordozásra sem. Ezt a formátumot már inkább a fiókba elrejtett külső tárolóként érdemes használni vagy asztaliszámítógépbe, NAS-ba, szintén az adatok tárolásának céljából.
Ha a fentiek sem érzed úgy, hogy teljesen tisztázták volna az adattárolók körüli misztériumot, vagy csak több információra van szükséged, akkor nyugodtan keress minket az elérhetőségeink egyikén és segítünk a döntésben.